Wyspa Północna

Wyspa Północna jest położona w strefie klimatu podzwrotnikowego morskiego (przypominającego klimat śródziemnomorski) charakteryzującego się krótką łagodną zimą i długim latem. Wyspa ma wiele do zaoferowania odwiedzającym i przyciąga turystów z całego świata ze względu na liczne atrakcje przyrodnicze, niesamowite zjawiska geotermalne, wspaniałe krajobrazy, historię i kulturę maoryską.

Bay of Islands (Zatoka Wysp) - to tutaj na północy pośród idyllicznych krajobrazów rozpoczęła się historia obecnej Nowej Zelandii kiedy to w 1840 roku w Waitangi podpisany został traktat z Maorysami.

W malowniczej północno-zachodniej części wyspy u podnóża wygasłego wulkanu Eden, nad ciepłym morzem, w bliskim sąsiedztwie licznych wysp i wysepek, łańcuchów górskich, tropikalnych  lasów deszczowych i w bezpośredniej bliskości morza położone jest największe miasto Nowej Zelandii – Auckland. Jest również znane jako Miasto Żagli i mieszka tu około 500 tys. mieszkańców. Auckland to ciepły klimat, piękne plaże, bliskość natury w sąsiedztwie nowoczesnego miasta, wieloetniczność, wspaniałe restauracje i styl życia. Wszystkie te atrakcje sprawiają, że jest to miasto bardzo lubiane przez turystów.

Innym miejscem chętnie odwiedzanym przez turystów jest Coromandel Peninsula (Półwysep Coromandel). To niezwykle malownicze i urokliwe okolice ze względu na piękno natury, urzekające widoki, piaszczyste plaże, zielone lasy, spokój, ciszę, kolonialną architekturę, pozostałości po kopalniach złota i maoryskich wioskach.

Bay of Plenty (Zatoka Obfitości) nazwana tak została przez kapitana Jamesa Cooka, który dotarł w te okolice w 1769 roku i natknął się na liczne plantacje i wioski. Również teraz okolica słynie z plantacji owoców kiwi, owoców cytrusowych i awokado; a wszystko to ze względu na sprzyjające warunki –słońce, deszcz i urodzajną powulkaniczną glebę. W okolicy są piękne plaże przyciągające surferów przez cały rok, można tutaj zajrzeć do wspaniałych restauracji, zamówić świeże owoce morza i wypróbować lokalne gatunki win.

Z kolei Hawke’s Bay zwana Krainą Winnic jest znana z winnic i doskonałych, cieszących się uznaniem na całym świecie gatunków win czerwonych– cabernet sauvignon, merlot i syrah. Chociaż znakomite są również tutejsze wina białe. Sprzyja temu klimat porównywany do klimatu śródziemnomorskiego lub kalifornijskiego, jest to najcieplejszy i najbardziej suchy region Nowej Zelandii. Okolica Hawke’s Bay to również inne atrakcje – jest uważana za nowozelandzkie centrum art deco po tym jak została odbudowana w latach 30-tych po silnym trzęsieniu ziemi. Tutaj odbywają się obchody Matariki – maoryskiego Nowego Roku. Hawke's Bay to także piękne plaże, romantyczna sceneria, urokliwe lasy i wspaniałe restauracje.

Rotorua jest nowozelandzką stolicą zjawisk geotermalnych. Jest to również jeden z najciekawszych regionów geotermalnych na świecie. Słynie z niesamowitych zjawisk wulkanicznych i czeka tu na turystę mnóstwo niesamowitych niespodzianek w postaci  aktywnych gejzerów, gorących źródeł mineralnych, bulgoczących błotnych wulkanów, dymiącej syczącej ziemi i charakterystycznego zapachu siarkowodoru, który na początku jest nieprzyjemny, ale z którym można się oswoić. Znajduje się tutaj park geotermalny Te Puia z gejzerem Pohutu z którego wyrzucane są strumienie pary i gorącej wody na wysokość nawet 20 metrów. Zjawiska te są dużą atrakcją gdyż można je nie tylko podziwiać i obserwować, ale również z nich skorzystać. Dużą popularnością cieszą się kąpiele błotne – tutejsze błoto bogate w minerały ma podobno szczególne właściwości zdrowotne i dobroczynne dla skóry, a także poprawia krążenie krwi. Dużą przyjemnością i zabawą jest zanurzenie się w nich, a atrakcyjności dodaje możliwość przechodzenia z jednej kąpieli do drugiej, z jednego źródełka do innego. Tak więc Rotorua jest prawdziwym rajem dla miłośników spa i wellness, a okazji do skorzystania z dobrodziejstw tutejszych zjawisk geotermicznych jest wiele na każdym kroku.

Ciekawostką jest jezioro Frying Pan (Patelnia) również znajdujące się w pobliżu miasta Rotorua  - jest ono największym na świecie źródłem gorącej wody i osiąga w najgłębszym punkcie temperaturę  200°C. W okolicy turyści także podziwiają spektakularny Champagne Pool (Basen szampański), który swoją nazwę zawdzięcza licznym pęcherzykom buzującym na powierzchni i przypominającym bąbelki szampana. Zjawisko to jest skutkiem uwalniania się dwutlenku węgla. Niesamowite wrażenie potęgują efekty kolorystyczne wytrącającego się srebra, złota, związków rtęci, siarki, arszeniku i talu. Champagne Pool mieni się jaskrawymi kolorami pomarańczowymi, błękitnymi, zielonymi, a nad tym wszystkim unosi się dym i charakterystyczny zapach siarkowodoru przypominający zapach gnijących jajek. Jest początkowo nieprzyjemny, ale z czasem można się do niego przyzwyczaić.

Zjawiskom geotermalnym  Wyspa zawdzięcza również  wyjątkowo malownicze szczyty w najstarszym Parku Narodowym Nowej Zelandii Tongariro założonym w 1887 i wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO.  Jest on położony w środkowej części wyspy a na tle górskiego wulkanicznego krajobrazu parku wyróżniają się imponujące szczyty aktywnych wulkanów z najwyższym Mt Ruapehu (2797 m npm) i równie pięknymi Mt Tongariro (1968 m npm) i Mt. Ngauruhoe  (2291 m npm). W tym rejonie latem wiodą malownicze szlaki turystyczne przygotowane dla miłośników aktywnego wypoczynku mających ochotę na wędrówkę i wspinaczkę. Jest to przepiękna trasa, znana jako Tongariro Crossing, pośród dymiącej ziemi, wulkanicznych krajobrazów, wręcz nieziemskich widoków i niesamowitych szmaragdowych kraterowych jezior. To prawdziwie magiczne miejsce. W tej scenerii kręcono niektóre sceny do filmu Władca Pierścieni. W zimie w tym rejonie panują doskonałe warunki do jeżdżenia na nartach i uprawiania sportów zimowych. 

Na południowym krańcu Wyspy Północnej położona jest stolica kraju – Wellington. Jest to trzecie pod względem wielkości miasto Nowej Zelandii (po Auckland i Christchurch) zamieszkałe przez 200 tys. mieszkańców. Miasto urzeka swoim kosmopolitycznym charakterem, łączy tradycję z nowoczesnością, można natknąć się tutaj na drewniane stare domy w stylu wiktoriańskim i nowoczesne, wymyślne budowle. Jest pięknie położone nad zatoką z jednej strony i otoczone zalesionymi wzgórzami z drugiej. Panuje tutaj wspaniała atmosfera, miasto tętni życiem, pełno tu wspaniałych kafejek i dobrych restauracji (podobno jest ich tu nawet więcej niż w Nowym Jorku). Wellington cieszy się też opinią kulturalnej stolicy państwa i blisko stąd do malowniczych okolic Marlborough Sounds.

 

 

Zdjęcia (od lewej): 1. Zorbing - Gareth Eyres, 2. Cavalli Islands - Legend Photography, 3. Bay of Islands - Adventure HQ, 4. Auckland - Bob McCree, 5. Hawkes Bay - Chris McLennan, 6. Rotorua - Destination Rotorua, 7. Taranaki - Rob Suisted, 8. Auckland - Rob Suisted, 9. Bay of Plenty (View of Mount Maunganui) - Chris McLennan, 10. Champagne Pool, Wai-O-Tapu - Chris McLennan, 11. Wairarapa - Ian Trafford, 12. Ruapehu - Penny Eggleton, 13. Emerald Lakes, Tongariro Alpine Crossing - Destination Lake Taupo, 14. Rotorua - Chris Sisarich, 15. Auckland - Chris Sisarich, 16. Haka - James Heremaia, 17. Maori (Moko tatoos) - James Heremaia, 18. Redwood Forest (Rotorua) - Tourism New Zealand, 19. Wellington - Ian Trafford, 20. Wellington - Rob Suisted, 21. Wellington - Bob McCree