Terytorium Północne

To bardzo interesujący region zajmujący obszary północnej i środkowej części kontynentu australijskiego. Na północy Terytorium panuje klimat równikowy wilgotny przechodzący na południu w podrównikowy, zwrotnikowy monsunowy i zwrotnikowy skrajnie suchy. Występują tu rzeki okresowe i epizodyczne. To tutaj znajduje się słynne Czerwone Centrum (Red Centre lub Outback). Flora i fauna jest bardzo zróżnicowana. Na północy występuje las tropikalny eukaliptusowy i namorzynowy, który przechodzi w sawannę, scrub i skąpą roślinność pustynną. Terytorium Północne zamieszkują liczne gatunki kangurów, jadowite węże, dzikie psy

mapa: Tourism Australia Copyright   

dingo, strusie emu i krokodyle. Jest tu wiele parków narodowych. Terytorium jest słabo zaludnione i znaczną część ludności stanowią Aborygeni.

Miasto Darwin jest stolicą tego stanu i zarazem australijskich tropików. Jest to też największe miasto w tym stanie założone w 1869 roku. Jego gwałtowny rozwój zapoczątkowany został w 1871 roku wraz z pojawieniem się gorączki złota w pobliskim Pine Creek. Darwin to miasto które przybysze i turyści odwiedzają przez cały rok. Turyści tłumnie odwiedzają Darwin ze względu na tropikalny klimat, piaszczyste plaże, piękny ogród botaniczny, okoliczne atrakcje i dogodne położenie. Z Darwin można robić wycieczki do Parku Narodowego Kakadu (Kakadu National Park), Litchfield (Litchfield National Park), Ziemi Arnhema (Arnhem Land) zamieszanej przez Aborygenów jak również do Alice Springs i Uluru. Darwin to również miejsce gdzie pełno krokodyli w okolicznych rzekach i plażach. Można się im dobrze przyjrzeć w parku Crocosaurus Cove, gdzie żyją największe okazy krokodyli słonowodnych. Park oferuje wiele innych atrakcji np. karmienie krokodyli ze specjalnej platformy lub pozowanie do zdjęcia z małym krokodylkiem na rękach. Aby popatrzeć na krokodyle można również udać się w okolice rzeki Adelaide (Adelaide River). Popularne są także rejsy po rzece Katherine (Katherine River). Krokodyle są również jedną z największych atrakcji Parku Narodowego Kakadu, zamieszkują tutejsze bagniste tereny i można je bezpiecznie obserwować z pokładów statków wycieczkowych pływających po rzekach Parku. Park Naodowy Kakadu jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, ma wiele do zaoferowania i jest uważany za must-see dla wszystkich odwiedzających Terytorium Północne.  Jego urok polega na niezwykłej różnorodności przyrodniczej i pięknie kontrastujących ze sobą krajobrazów - występują tu zarówno tereny piaszczyste jak i bagienne, cudowne wybrzeże z lagunami, tropikalne lasy eukaliptusowe w gąszczu których usłyszymy huk tutejszych malowniczych wodospadów - Jim Jim i Twin. Krajobraz jest niezwykle urozmaicony. To tutaj kręcono cześć zdjęć do filmu Krokodyl Dundee. Znajduje się tu też ciekawy hotel zbudowany w kształcie krokodyla. W licznych miejscach na terenie Parku można natknąć się na liczne zabytki sztuki aborygeńskiej w postaci najbogatszych na świecie zbiorów malowideł naskalnych wykonanych co najmniej 20 tysięcy lat temu.

Alice Springs to małe miasteczko położone praktycznie na pustyni w samym środku kontynentu australijskiego. Jest siedzibą Royal Flying Doctor Service - słynnej latającej służby zdrowia, która za pomocą samolotów niesie pomoc ludziom na obszarze setek tysięcy kilometrów. Jednak Alice Springs jest przede wszystkim doskonałym punktem wypadowym do innych miejsc w okolicy i w szczególności do oddalonego o około 500 kilometrów Parku Narodowego Uluru (Uluru National Park) w którym znajduje się Uluru (dawna nazwa Ayers Rock), największa na świecie skała - monolit o wysokości 330 metrów zbudowana z czerwonawego piaskowca mieniącego się zachwycającymi barwami pod wpływem światła słonecznego dostarczając pięknych widoków i niesamowitych wrażeń w szczególności o wschodzie i zachodzie słońca. To wtedy rozgrywa się tu prawdziwa gra kolorów. Jest to miejsce święte dla tubylców - święta góra Aborygenów, miejsce magiczne gdzie według ich wierzeń rozpoczął się akt stworzenia świata. Aborygeni wierzą, że wspinanie się na skałę może zakłócić spokój wędrujących duchów ich przodków i niechętni są wspinającym się na skałę turystom. Można ją jednak obejść (ok. 9 km). We wnętrzu skały znajdują się liczne jaskinie z niezwykle starymi malowidłami aborygeńskimi przedstawiającymi wydarzenia Czasu Snu, czyli stworzenia świata według ich wierzeń. W okolicy drugą główną atrakcją Parku Narodowego Uluru - Kata Tjuta jest grupa 36 monolitów (The Olgas), które zdają się wyrastać znikąd i podobnie jak Uluru przepięknie wyglądają w promieniach wschodzącego i zachodzącego słońca. Kings Canyon jest częścią i zarazem największą atrakcją Parku Narodowego Watarraka (około 300 km od Alice Springs i 100 km od Uluru). Tutejsze skały mają niesamowity wygląd, w dolinie kanionu kwitnie bujna roślinność której towarzyszy oczko wodne zwane ogrodem Eden (The Garden of Eden).

Po licznych wrażeniach, których może dostarczyć podróżowanie po Terytorium Północnym doskonałe warunki do odpoczynku można znaleźć w Parku Narodowym Litchfield (Litchfield National Park), około 2 godziny drogi od Darwin, wśród tamtejszej urzekającej przyrody i romantycznych wodospadów Wangi i Florence (Wangi and Florence Falls). Park jest prawdziwą małą perełką na terenie Terytorium.

 

 

Zdjęcia (od lewej): 1. Crocodiles - Tourism Australia Copyright, 2. Kakadu National Park - Tourism Australia Copyright, 3. Kakadu National Park - Tourism Australia Copyright, 4. Kakadu National Park - Tourism Australia Copyright, 5. Kakadu National Park - Tourism Australia Copyright, 6. Uluru - Tourism Australia Copyright, 7. Kakadu&Arnhem Land - Tourism Australia Copyright, 8. Kings Canyon - Tourism Australia/Tourism NT, 9. Kings Canyon - Tourism Australia/Tourism NT, 10. Kata Tjuta National Park - Tourism Australia/Tourism NT, 11. Kakadu National Park - Tourism Australia, 12. Arnhemland - Tourism Australia, 13. Uluru - Tourism Australia Copyright, 14. Kata Tjuta National Park - Tourism Australia Copyright, 15. Kata Tjuta National Park - Tourism Australia Copyright