Queensland

Queensland jest drugim co do wielkości stanem Australii i zajmuje północno- wschodnią część kontynentu. Jest licznie odwiedzany przez turystów krajowych i zagranicznych ze względu na gorący klimat i doskonałe warunki do wypoczynku. Queensland to przede wszystkim dużo słońca, błękitne niebo, ciepłe lazurowe wody oceanu i wspaniałe niekończące się plaże z białym piaskiem, tropikalne wyspy, gęste soczysto zielone lasy deszczowe, doskonałe warunki zarówno do biernego jak i czynnego wypoczynku na łonie przyrody, raj dla miłośników pływania, surfingu i nurkowania. Można urozmaicić sobie czas wybierając się do jednego z

mapa: Tourism Australia Copyright

tutejszych parków narodowych i podziwiać liczne okazy australijskiej flory i fauny lub odwiedzić Brisbane - miasto nauki i muzeów. Jest to stolica stanu, trzecie co do wielkości miasto Australii i doskonałe miejsce na wakacje - życie toczy się tutaj wolno, po ulicach spacerują turyści. Każdy może znaleźć coś dla siebie - czy to muzea i galerie ze zbiorami sztuki aborygeńskiej, teatry, tanie i drogie restauracje. Warto odwiedzić najstarszą dzielnicę Spring Hill gdzie zabytkowa architektura kolonialna z czasów kiedy miasto powstało jako kolonia karna założona w 1824 r. sąsiaduje z nowoczesnymi wieżowcami. Piękne są Ogrody Botaniczne i malownicza rzeka Brisbane River. W okolicy atrakcją ściągającą turystów z całego świata jest Lone Pine Koala Sanctuary gdzie mieszkają koala, kangury i inne australijskie zwierzęta.

Prawdziwym cudem natury jest Wielka Rafa Koralowa (Great Barrier Reef) pośród lazurowych przejrzystych wód Morza Koralowego. To największa Rafa Koralowa na Ziemi wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO rozciągająca się na długości 2000 i szerokości średnio 60 kilometrów i składająca z ok. 2500 osobnych małych raf i ponad 1000 wysepek. Większa część rafy powstała ok. 2 mln lat temu a niektóre jej części mają 18 mln lat. Jest jedną z największych atrakcji turystycznych Australii i jednym z najcudowniejszych zakątków świata. To istny raj dla płetwonurków z czystą, przejrzystą, ciepłą wodą i bogatym światem podwodnej flory i fauny. Żyje tu około 2000 gatunków ryb, 500 gatunków koralowców, 4000 gatunków mięczaków i 240 gatunków ptaków. Nie da się opisać malowniczości tego bajkowego miejsca.

Queensland to również popularne wśród Australijczyków i turystów z innych części świata Gold Coast (Złote Wybrzeże) na południe od Brisbane. Jest tu wspaniały klimat, słońce, piaszczyste plaże, doskonałe warunki do surfowania i innych sportów wodnych. Znane miejscowości to Surfers Paradise, Coolongatta, Currumbin (rezerwat w którym w warunkach naturalnych żyją tysiące kolorowych papug). Gold Coast to wiele atrakcji kulturalnych i rozrywkowych, liczne kluby, puby, kawiarnie, restauracje. Znajdują się tu wspaniałe tematyczne parki rozrywki takie jak Warner Bros Movie World (świat filmów), Seaworld (delfiny, lwy morskie, niedźwiedzie polarne), Dreamworld, Wet'n'Wild Water World, WhiteWater World. Na północ od Brisbane jest Sunshine Coast (Słoneczne Wybrzeże) chociaż równie piękne jak Gold Coast to mniej popularne wśród turystów i dzięki temu można tutaj spokojnie wypoczywać na łonie natury na pięknych plażach wśród malowniczych zatoczek. Najbardziej znaną miejscowością jest Noosa Heads ze swoimi eleganckimi restauracjami, kawiarniami i sklepami. W okolicy znajdują się parki narodowe, lasy równikowe, rezerwaty zwierząt oraz plantacje owoców tropikalnych.

Miłośnicy przyrody chętnie odwiedzają Fraser Island- największą piaszczystą wyspę świata ze wspaniałymi plażami, wydmami i sąsiadującymi z terenami porośniętymi australijskim scrubem, lasami tropikalnymi i mokradłami. Na idylliczny krajobraz składają się również krystalicznie czyste rzeki, jeziorka, bajecznie kolorowe klify oraz małe zatoczki. Wyspa przyciąga wędkarzy, surferów i wielbicieli samochodów terenowych, którzy pędzą tu z zawrotną prędkością po idealnie płaskich plażach.

Można też odwiedzić region najstarszych lasów tropikalnych (Wet Tropics) na świecie, których wiek szacowany jest na ponad 100 milionów lat rozciągających się na długości około 500 kilometrów w północno-wschodniej części stanu. Region ten został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO i jest zamieszkiwany przez wiele gatunków australijskiej flory i fauny. W tym rejonie leży Cairns - niewielkie słoneczne miasto pięknie położone z górami, lasami deszczowymi i wyspami w bliskim otoczeniu będące również jedną z głównych baz wypadowych na Rafę. Warto odwiedzić spokojne, nowoczesne miasteczko Townsville przepięknie położone nad błękitnymi wodami Morza Koralowego, w bliskim sąsiedztwie zielonych tropikalnych lasów i surowego wypalonego słońcem australijskiego czerwonego interioru (Outback). Tu słońce świeci przez 320 dni w roku. W odległości ok. 8 km znajduje się idylliczna i perfekcyjnie piękna wyspa Magnetic Island, w otoczeniu rafy koralowej i lazurowych spokojnych wód Morza Koralowego. 2/3 jej obszaru jest Parkiem Narodowym i można spotkać australijskie zwierzęta żyjące w naturalnych warunkach m.in. misie koala, wallabies, possumy i 100 gatunków kolorowych ptaków.

Queensland to także przepiękne Wyspy Whitsundays (The Whitsundays) - prawdziwy lazurowy raj na ziemi. To grupa około 100 powulkanicznych tropikalnych wysp i wysepek otoczonych turkusowymi wodami Morza Koralowego. Najbardziej znane to Daydream Island, Hamilton Island, Hayman Island i Whitsunday Island.

 

 

Zdjęcia (od lewej): 1. Brisbane - Brisbane marketing, 2. Brisbane - Brisbane marketing, 3. Dingo - Tourism Australia Copyright, 4. Coral - Tourism Australia Copyright, 5. Fraser Island - Tourism Australia Copyright, 6. Fraser Island - Tourism Australia Copyright, 7. Tourism Queensland, 8. Tourism Qld Copyright, 9. Vlasoff Cay - Tourism Queensland, 10. Great Barrier Reef - Tourism Australia Copyright, 11. Great Barrier Reef - Tourism Australia Copyright, 12. Great Barrier Reef - Tourism Australia Copyright, 13. Great Barrier Reef - Tourism Australia Copyright, 14. Lizard Island - Luxury Lodges of Australia