Kiedy odwiedzić

Chociaż główny sezon turystyczny obejmuje cieplejsze miesiące letnie tj. od listopada do marca (szczyt sezonu przypada w okresie świąt Bożego Narodzenia), Nowa Zelandia jest atrakcyjna przez cały rok. Zimy, szczególnie na północy, są łagodne a latem temperatury są na ogół umiarkowane i rzadko przekraczają 30°C.

Ponieważ Nowa Zelandia jest położona na Półkuli Południowej pory roku są tu odwrotne do tych w Europie:

wiosna: wrzesień, październik, listopad

Wiosną, podobnie jak u nas w Polsce, można się spodziewać różnego rodzaju pogody i temperatur, może być dość zimno, ale mogą też wystąpić wysokie, letnie temperatury. Wybierając się do Nowej Zelandii wiosną warto się do tego przygotować i zabrać ze sobą zarówno ubrania na zimę jak i na lato i najlepiej ubierać się „na cebulkę”

lato: grudzień, styczeń, luty

Latem w Nowej Zelandii należy się spodziewać temperatur od umiarkowanych do wysokich w granicach 20-30°C. Tak więc w większości miejsc odpowiedni będzie ubiór letni np. szorty, T-shirt; wieczorami może robić się chłodniej i wtedy przyda się coś grubszego np. sweter, kurtka, długie spodnie

jesień:  marzec , kwiecień, maj

Ta pora roku charakteryzuje się temperaturami nieco niższymi niż latem, ale pogoda wciąż może być wspaniała.  Wieczory są chłodniejsze niż latem i wybierając się do Nowej Zelandii w tym okresie należy to uwzględnić  zabierając odpowiednio cieplejszą odzież

zima:  czerwiec, lipiec, sierpień 

Zimą należy się spodziewać niższych temperatur, na północy kraju często występują opady deszczu, a na południu można się spodziewać, na niektórych obszarach, nawet śniegu. Odpowiedni ubrania na tą porę roku to długie spodnie, grube swetry, kurtki, rękawiczki etc.

 

Pogoda w Nowej Zelandii bywa kapryśna, zmiany pogody gwałtowne i można spodziewać się czterech pór roku w ciągu jednego dnia. Należy wziąć to pod uwagę i odpowiednio przygotować  wybierając się na dłuższą wędrówkę lub planując inne atrakcje na świeżym powietrzu.

Słońce

W Nowej Zelandii, w większości miejsc, słońce świeci przez ponad 2000 godzin w roku. Ze względu na stosunkowo niewielkie zanieczyszczenie powietrza, promienie słoneczne są bardzo silne nawet przy zachmurzonym niebie.  Należy o tym pamiętać i aby uniknąć poparzenia, szczególnie w miesiącach od września do kwietnia w godzinach od 10 do 16, odpowiednio zabezpieczyć się. Najlepiej unikać w tym czasie miejsc nasłonecznionych,  pamiętać o nakryciu głowy, okularach słonecznych i używać kosmetyków z wysokimi filtrami słonecznymi, najlepiej UV SPF 30+ chroniącymi przed szkodliwym działaniem promieniowania.

Opady deszczu

W Nowej Zelandii opady deszczu są dość duże i rozmieszczone równomiernie w ciągu całego roku. W północnych i centralnych częściach kraju opady są większe w miesiącach zimowych (czerwiec, lipiec, sierpień), podczas gdy na większości obszarów południowych kraju tych opadów jest zimą najmniej.

Śnieg

Opady śniegu mogą pojawić się najczęściej w miesiącach zimowych, tj. od czerwca do października, w rejonach górskich, wyżynnych i południowo –wschodniej części Wyspy Południowej.