Australia Zachodnia

To największy stan w Australii położony na zachodzie kontynentu nad Oceanem Indyjskim. Przeważająca część stanu leży na Wyżynie Zachodnioaustralijskiej, większą część powierzchni stanowią pustynie i półpustynie i panuje gorący wybitnie suchy klimat. Obszary leśne znajdują się tylko na północy (w strefie klimatu podrównikowego wilgotnego) i południowym zachodzie odznaczającym się łagodnym i ciepłym klimatem. Jednakże Australia Zachodnia to nie tylko surowy krajobraz pustynny, ale także malownicze rzeki i wąwozy, wspaniałe winnice, piękne plaże i wybrzeże. Można tu znaleźć doskonałe

mapa: Tourism Australia Copyright

warunki do nurkowania pomiędzy zachwycającymi rafami koralowymi.

Stolicą tego stanu jest Perth malowniczo usytuowane nad rzeką Swan (Rzeka Łabędzia). Jest to tętniące życiem, nowoczesne miasto położone blisko zachwycającego wybrzeża, słynne z rozległych, piaszczystych plaż i zachęcające do odpoczynku i uprawiania sportów wodnych. Perth znane jest także z eleganckich kawiarni i restauracji serwujących tutejsze świeże owoce morza.

Jedną z największych atrakcji Australii Zachodniej jest bezsprzecznie Wybrzeże Koralowe (Coral Coast) z Rafą Koralową Ningaloo ciągnącą się wzdłuż wybrzeża i równie piękną jak Wielka Rafa Koralowa u wybrzeża stanu Queensland. Wybrzeże Koralowe to również znane plaże takie jak Monkey Mia, gdzie delfiny przypływają do brzegu czy piękna Shell Beach (Plaża Muszelkowa) - na całej swojej długości ponad 100 km pokryta muszelkami zamiast piasku, ich warstwa sięga kilkunastu metrów. Jest tu też słynna Zatoka Rekina (Shark Bay) gdzie żyje kilkanaście gatunków rekinów.

Na terenie tego stanu zlokalizowany jest Park Narodowy Nambung (Nambung National Park) z bajkowym pejzażem na który składają się trawy, akacje, zarośla eukaliptusowe, wrzosowiska, niezliczona ilość kolorowych kwiatów, kangury, emu, liczne gatunki gadów i ptaków. Teren Parku częściowo obejmuje najpiękniejszą pustynię Australii ze słynnymi Pinnacles - są to formacje wapienne w formie kolorowych stożków o wysokości nawet 5 metrów, których wiek szacowany jest na 30 tysięcy lat. W Australii Zachodniej warto również zobaczyć Skalną Falę (Wave Rock) położoną w pobliżu miasteczka Hyden – jest to granitowa ściana powstała na skutek erozji wodnej i wietrznej prawdopodobnie około 50 mln lat temu wyglądem przypominająca falę oceaniczną. Ma wysokość 15 metrów i 100 metrów długości.

Region Kimberley posiada duże walory krajobrazowe na które składają się spektakularne góry, romantyczne wodospady Króla Jerzego i Mitchell (King George Falls and Mitchell Fall); region słynie z kopalni diamentów. W tym rejonie znajduje się Park Narodowy Purnululu i trudno dostępne tereny pasm górskich z masywem Bungle Bungle znanym z fantastycznych kształtów skał uformowanych z pokładów kwarcowego piaskowca przypominających stożki, wieżyczki, domki i nabierającym niesamowitych mocno czerwonych barw w promieniach słońca. Są to trudno dostępne i odizolowane tereny z monstrualnymi skałami, wąwozami pokrytymi dywanami roślinności, smukłymi i bardzo wysokimi palmami i gigantycznymi drzewami butelkowymi. Na obrzeżach regionu Kimberly leży odwiedzane przez turystów, znane z poławiaczy pereł australijskich miasteczko Broome. Jego otoczenie jest bajkowe z białymi piaskami plaż kontrastującymi z czerwonymi skałami i turkusowymi wodami oceanu.

Atrakcją stanu są również południowo-zachodnie rejony z malowniczo płynącymi rzekami, ogromnymi terenami leśnymi i obszarami porośniętymi oceanami przepięknych dzikich kwiatów. Najbardziej znane miejscowości wypoczynkowe położone na wybrzeżu to Bunbury, Busselton, Augusta, Albany. Rejon rzeki Margaret (Margaret River) to piękny krajobraz winnic z których pochodzi wiele gatunków czerwonych i białych win.

 

 

Zdjęcia (od lewej): 1. Near Coral Bay - Tourism Western Australia, 2. Windajinni Rocks - Tourism Western Australia, 3. Broome - Tourism Australia Copyright, 4. Pinnacles - Tourism Australia Copyright, 5. Esperance - Tourism Australia Copyright, 6. Shark Bay - Tourism Australia Copyright, 7. Kimberley - James Fisher/ Tourism Australia Copyright, 8. Cape Range National Park - Australia's Coral Coast, 9. Ningaloo Marine Park - Australia's Coral Coast, 10. Sal-Salis Ningaloo Reef - Luxury Lodges of Australia, 11. Sal-Salis Ningaloo Reef - Luxury Lodges of Australia, 12. Cape Range National Park - Australia's Coral Coast