Australia w skrócie

Australia to państwo na kontynencie australijskim i na wyspie Tasmania. Pełna nazwa to Commonwealth of Australia (Związek Australijski). Stolicą kraju od 1927 roku jest Canberra. Australia administracyjnie podzielona jest na 6 stanów i 2 terytoria. To szósty pod względem wielkości kraj świata. Do Australii należą także terytoria zamorskie – Wyspy Norfolk, Wyspy Bożego Narodzenia, Wyspy Kokosowe (Keeling), wyspy na Morzu Koralowym oraz wyspy Heard, McDonald, Ashmore i Cartier, a także stacje naukowo-badawcze na Antarktydzie – Mawson, Davis i Casey.

Australia jest największą wyspą i najmniejszym kontynentem Ziemi położonym na półkuli południowej i wschodniej. Od południa i zachodu otoczona jest Oceanem Indyjskim, a od północy i wschodu przybrzeżnymi morzami Oceanu Spokojnego – Arafura, Timor, Koralowym i Tasmana. Najbliższe sąsiadujące z Australią kraje to Nowa Zelandia na południowym wschodzie, Wyspy Salomona, Vanuatu i Nowa Kaledonia na północnym wschodzie i Papua - Nowa Gwinea, Timor Wschodni oraz Indonezja na północy. Obszar całkowity wynosi prawie 7,7 mln km².

Australia jest najbardziej płaskim ze wszystkich kontynentów ze średnią wysokością wynoszącą 292m n.p.m. Najniższy punkt kontynentu wynoszący –15 m p.p.m. to Jezioro Eyre (Australia Południowa), a najwyższy szczyt to Góra Kościuszki (2229 m) w Alpach Australijskich zwanych też Górami Śnieżnymi (Nowa Południowa Walia).

Australia jest też najbardziej suchym zamieszkałym kontynentem Ziemi. 80% powierzchni otrzymuje średnio mniej niż 600 mm opadów rocznie, a 50% mniej niż 300 mm.

Australię zamieszkuje około 23 mln ludzi. To najsłabiej zaludnione państwo świata -  średnia gęstość zaludnienia wynosi 2,8 osoby/ km². 75% ludności mieszka na południu kraju na obszarze stanowiącym ok. 5% powierzchni kontynentu. Główne miasta to Sydney – ok. 4,3 mln mieszkańców, Melbourne – ok. 4 mln, Brisbane – ok. 1,8 mln, Perth – 1,6 mln, Adelaide – ok. 1,1 mln. Australia jest najbardziej zurbanizowanym państwem świata. W Australii ludność miejska stanowi 85%. W 10 największych miastach mieszka ok. 70% ludności kraju. Większość populacji zamieszkuje wzdłuż wschodniego i południowo wschodniego wybrzeża.