Australia Południowa

To stan położony na południu kontynentu w strefie klimatu zwrotnikowego. Charakteryzuje się bardzo zróżnicowanym krajobrazem i bogatą florą i fauną. Można tu natknąć się na wiele gatunków scrubu australijskiego, słonorośla, lasy eukaliptusowe, winnice, piękne wybrzeże z wydmami i niesamowicie białymi plażami, kolorowe góry i czerwone wnętrze australijskiego Interioru. Jest domem dla wielu gatunków kangurów, strusi emu i dzikich psów dingo. Stolicą jest Adelaide - miasto założone w 1836 roku, położone nad morzem, znane z licznych restauracji i wybornego wina pochodzącego z

mapa: Tourism Australia Copyright

tutejszych winnic, jednych z najlepszych na świecie. W okolicach Adelaide Hills i Barossa Valley wśród romantycznych wzgórz i dolin znajduje się ok. 50 winiarni. Można się wybrać na degustację tutejszych doskonałych win np. Cabernet Sauvignon, Shiraz i wielu innych.

Turyści często odwiedzają Park Narodowy Gór Flindersa (Flinders Ranges) ze względu na bardzo urozmaicony krajobraz i doskonałe warunki do uprawiania wspinaczki lub wędrówek po buszu. Zachwycają tutejsze czerwono-fioletowe skały, słone jeziora, kolorowe kwiaty i gęste lasy eukaliptusowe. Można natknąć się na liczne dzieła sztuki aborygeńskiej czy też dingo, kangury, emu, kakadu i inne ptaki.

Na terenie Australii Południowej znajduje się Trakt Strzeleckiego przebiegający przez nieprzyjazną, spieczoną słońcem Pustynię Strzeleckiego. Na terenie australijskiej pustyni znajduje się największe jezioro Lake Eyre i zarazem najniżej położone miejsce (15 m ppm) w Australii. Jest rzadko wypełnione wodą, dno jeziora pokrywa warstwa soli.

Warto odwiedzić miasteczko o nazwie Coober Pedy, gdzie wydobywa się najpiękniejsze i najcenniejsze na świecie opale. Ze względu na wysokie temperatury połowa mieszkańców mieszka tu pod ziemią w specjalnie wykutych jaskiniach. Dla miłośników natury jest jeszcze jedno miejsce warte odwiedzenia. To Wyspa Kangura (Kangaroo Island) – żyją tu kangury, koala, foki, lwy morskie i possumy. Można pospacerować po plaży w Zatoce Fok (Seal Bay) w sąsiedztwie wylegujących się lwów morskich lub odwiedzić malownicze Zadziwiające Skały (Remarkable Rocks), ulubione miejsce amatorów fotografii.

 

 

Zdjęcia (od lewej): 1. Kangaroo - Tourism Australia Copyright, 2. Kangaroo Island - Tourism Australia Copyright, 3. Flinders Ranges & Outback - Tourism Australia Copyright, 4. Kangaroo Island - Tourism Australia Copyright, 5. Kangaroo Island - Tourism Australia Copyright, 6. Flinders Ranges - Tourism Australia Copyright, 7. Flinders Ranges - Tourism Australia Copyright, 8. Flinders Ranges - Tourism Australia Copyright